top of page

Zero Waste czyli jak nie marnować w codziennej pielęgnacji


W dosłownym tłumaczeniu zero waste otrzymujemy “brak śmieci” bądź “brak marnowania”. Nazwa bardzo dobrze odzwierciedla ideę, która dąży do zlikwidowania zaśmiecania środowiska naturalnego, rozważnego korzystania z wytworów człowieka, co wiąże się ze świadomym życiem w zgodzie z zasadami ekologii.


Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że niełatwo jest zmienić swoje przyzwyczajenia i łazienkowe nawyki, niezmienne od lat. Ale nie czarujmy się! Skoro tu jesteś, to znaczy, że poczułaś potrzebę wprowadzenia zmiany. Bardzo się cieszę i zapewniam, że moje początki mogły wyglądać podobnie do Twoich.. miałam kiedyś te same wątpliwości, co Ty teraz !!!


Sympatycy idei zero waste stworzyli zasadę 5R, która nakreśla podstawowe czynności, które warto wykonywać, aby żyć w harmonii ze środowiskiem i go nie zanieczyszczać:

  1. REFUSE (ODMAWIAJ) - zastanów się, jakie są Twoje realne potrzeby, a odsiej te, które pojawiły się w Twojej głowie tylko dzięki zręczności specjalistów od marketingu. Odmawiaj kupowania rzeczy, które nie są Ci niezbędne. Czy napewno potrzebujesz 3 szminek w odcieniu "nude"?

  2. REDUCE (OGRANICZAJ) - jak często zdarza Ci się wyrzucić kosmetyk, bo kupiłaś nowy na jego miejsce? Zużywaj produkty do końca i korzystaj z tego, co już masz.

  3. REUSE (UŻYWAJ PONOWNIE) - nie polubiłaś się z jakimś produktem? Postaraj się dać mu drugie życie! Krem, który niekoniecznie sprawdził się na skórze twarzy, raczej nie zaszkodzi Twoim stopom, a mocno nawilżające serum, które okazało się nie dla Ciebie, być może pokocha sucha skóra Twojej mamy lub siostry.

  4. RECYCLE (SEGREGUJ) - zwracaj uwagę na opakowania, w których kupujesz kosmetyki i segreguj je, wrzucaj do właściwych pojemników. Dla mnie ta zasada dotyczy również ponownego wykorzystania pojemników i słoiczków po kremach np. do przechowywania guzików czy innych drobiazgów.

  5. ROT (KOMPOSTUJ) - organiczne resztki i pozostałości pochodzenia roślinnego, powinny trafić do kompostownika lub pojemnika na bioodpady.

Powyższe zasady powstały w USA (ich autorką jest Bea Johnson) i rzeczywiście doskonale sprawdzają się w drodze do życia zero waste. Moim zdaniem, powinny być jednak rozszerzone o jedną, szóstą zasadę: NIE PODDAWAJ SIĘ i NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ PORAŻKĄ. Potyka się i myli każdy, my też! Ważne, żeby nie wpędzało to nas w poczucie winy i nie zniechęcało do dalszych działań. Ważne jest, aby się starać. Pomyśl, jak bardzo można zmienić świat, gdyby tak jak Ty starał się każdy!

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page