top of page

Szczotkowanie na sucho - warto?


Szczotkowanie ciała na sucho to peeling, masaż i ujędrnianie w jednym.

Szczotkowanie ciała na sucho jest naturalną metodą złuszczenia martwego naskórka i poprawienia krążenia krwi za pomocą przystosowanej do tego szczotki. Aby masaż przynosił efekty, nie jest konieczne stosowanie w trakcie jego trwania dodatkowych produktów. Ważne jest natomiast zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry po masażu, do czego można użyć swojego ulubionego kosmetyku - ja używam najlepszego balsamu w moim życiu czyli Body Cream z serii BEACHFRONT firmy Younique.


Początki masażu szczotką pochodzą jeszcze ze starożytności. W Antyku, Grecy korzystali z niego w celu usunięciu potu i pobudzenia krążenia krwi. Rdzenni Amerykanie z kolei używając suszonych kolb kukurydzy próbowali za ich pomocą poprawić kondycję skóry i zapewnić jej zdrowy wygląd poprzez maksymalne jej wygładzenie. Szczotkowanie na sucho to jednak nie tylko Europa i Ameryka – za kolebkę tego zabiegu uznaje się Azję. Masaż szczotką po dziś dzień traktowany jest w Chinach i Indiach jako rytuał piękna.


Jednym z najważniejszych efektów szczotkowania na sucho jest redukcja cellulitu. Ściśle z nim związany jest efekt złuszczania. Nic więc dziwnego, że szczotkę do suchego masażu równie często nazywa się szczotką do peelingu albo szczotką do cellulitu. Suchy masaż wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka i poprawia krążenie limfy. W efekcie skóra staje się gładsza, bardziej napięta, nabiera zdrowego, jednolitego kolorytu.


Aby szczotkowanie na sucho było skuteczne, ważne jest aby wykonywać je regularnie. Nie jest to jednak zabieg czasochłonny czy uciążliwy. Wystarczy 5 minut masażu dziennie, najlepiej przed wieczornym prysznicem, aby cieszyć się efektami gładkiej i miękkiej skóry.


Przeciwwskazaniem do wykonania masażu są wszelkie zmiany skórne na tle wirusowym i bakteryjnym (aby nie roznieść ich po reszcie ciała) oraz otwarte rany. Dodatkowo, nie rekomenduje się szczotkowania na świeżych bliznach. Szczególną ostrożność należy zachować przy zabiegu stosowanym na partiach z pieprzykami i znamionami, aby ich nie zadrapać.


Aby uniknąć podrażnień i zmian skórnych, zalecane jest mycie szczotki - ja używam do tego letniej wody z dodatkiem szarego mydła. Pomoże to utrzymać szczotkę w czystości i dodatkowo zapobiegnie przenoszeniu się bakterii i wirusów.


Nie ma żadnych przeciwwskazań dla masażu na sucho skóry naczyniowej. Naczynka pękają w wyniku temperatury a nie tarcia. Nie mniej w przypadku widocznych żylaków, przed rozpoczęciem masowania należy skonsultować się z lekarzem.


Masażowi na sucho mogą podlegać wszystkie partie ciała, jednak do każdej z nich należy dostosować nacisk szczotki do skóry. W przypadku szczotkowania nóg nacisk ten może być mocniejszy, jednak gdy masowany jest biust czy dekolt, zalecane są delikatne ruchy przypominające głaskanie.


Częstotliwość wykonywania szczotkowania na sucho jest kluczem do sukcesu. Aby efekty widoczne były jak najszybciej, zalecany jest codzienny masaż trwający od 5 do 10 min przed poranną lub wieczorną kąpielą. Nie jest to jednak sztywna zasada – rzadsze szczotkowanie również wpływa korzystnie na kondycję skóry, lecz na rezultaty trzeba poczekać dłużej.


Jaką szczotkę wybrać - czym szczotkować ciało?

Idealnie gdyby była to szczotka naturalna, bez plastiku i nylonu. Przykładem może być dobra szczotka wykonana z drewna bukowego i włókien z agawy meksykańskiej. Koszt takiej naturalnej szczotki zaczyna się od 40 zł. A wystarczy naprawdę na długi czas. Aczkolwiek, zalecałabym ją wymieniać np. co 5-6 miesięcy. Wiadomo, złuszczamy martwy naskórek itp więc dobrze dbać o odpowiedni produkt do pielęgnacji naszej skóry.


Podsumowując:

Szczotkowanie na sucho niesie ze sobą wiele korzyści wynikających z częstego złuszczania i usuwania martwego naskórka.

Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku regularnych masażach. Należą do nich:


  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry

  • przywrócenie skórze zdrowego koloru

  • redukcja cellulitu

  • pobudzenie krążenia

  • obkurczenie napięcia mięśni (w końcu to masaż!)

  • wygładzenie skóry

  • zapobieganie wrastającym włoskom

  • walka z rozstępami

  • relaks i regeneracja ciała po całym dniu

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page